Poden les dones sense úter disposar d’un úter de lloguer?

Pueden las mujeres sin utero disponer de un utero de alquilerLa situació legal a Espanya per al tràmit i l’execució d’un ventre de lloguer és il·legal, cosa que estipula la nova Llei del 14/2006 sobre les tècniques de reproducció assistida.

Algunes dones no disposen d’úter propi i es plantegen recórrer a l’anomenat úter de lloguer per poder tenir fills. Al nostre país, aquesta pràctica, més coneguda com “ventre de lloguer o subrogació materna”, està totalment prohibida.
És a dir, una dona que per qualsevol motiu no disposi d’úter per desenvolupar un embaràs no podrà implantar els embrions resultants de la fecundació dels seus òvuls i el semen de la seva parella en una altra dona que sí que disposi d’un úter on es pugui desenvolupar la gestació. La legislació espanyola prohibeix expressament aquesta pràctica.

 

La Llei de reproducció assistida del 14/2006 ho especifica en l’article 10:

“Serà nul de ple dret el contracte pel qual es convingui la gestació, amb preu o sense, a càrrec d’una dona que renuncia a la filiació materna en favor del contractant o d’un tercer.”

Malgrat que en el nostre país creix la demanda de famílies que demanen contractar ventres de lloguer, aquesta llei ens diu que a Espanya està totalment prohibit realitzar el procés de subrogació materna o ventre de lloguer, ja que la filiació legal del menor està vinculada directament amb el part, no per la vinculació genètica.

En altres països, aquesta pràctica està legalitzada, i són molts els que cerquen a fora poder contractar aquest procés pel qual poden ser pares biològics dels seus fills propis. Per això, recomanem assessorar-se legalment sobre aquest procés en aquests països i, sobretot, el suport jurídic que les famílies obtenen en cada un.